Leven in vrijheid

Leven in vrijheid
 
Leven in vrijheid en overvloed bleek na 1945 vrijwel net zo’n grote opgave als leven in onvrijheid en schaarste.
Er is een kloof ontstaan tussen de welgestelde burgers en hun tegenpolen. Een kloof die samenhangt met een contrast in welvaart en welzijn. De bovenlaag heeft het voor zichzelf goed geregeld terwijl de onderklasse in omvang groeit. Er is weinig mededogen met de ‘losers’ en hun frustratie vindt vaak uiting in agressie, deviatie of depressie. Velen worstelen met het geleden onrecht en ervaren onmacht jegens de heersende (sub)cultuur. 
 
De maatschappij functioneert gefragmenteerd, vanuit institutioneel eigenbelang. Politiek gezien wordt er eendracht nagestreefd maar het valt niet mee om te polderen, met zoveel belangen en een toenemende stroom van nieuwkomers. De ingezetene Nederlanders voelen dat andere culturen een te grote stempel op hen drukken terwijl de bi-culturele burgers klagen dat ze niet genoeg ruimte krijgen. De beginselen van vrijheid en gelijkheid schieten door. Het neoliberale mensbeeld mist een diepere vorm van zingeving en morele inspiratie.
 
De liberale verworvenheden staan ter discussie. Vrijheid van meningsuiting bijvoorbeeld, die vaak in vrijheid van belediging uitmondt, of vrijheid van godsdienst (onderwijs) die de sociale segregatie in de hand werkt. 
-------------------------------------------------------------                                      
   Normen en waarden                                              
  .term die alom bekend is. Maar wat houdt dat precies in en welke rol spelen de Norm en de waarde(n) in ons dagelijks leven, voor onze (emotionele) ontwikkeling en voor een 'normale' omgang met elkaar?
 
In het dagelijks leven staan normen centraler dan waarden. Zonder normen, de Grondwet, is de samenleving niet leefbaar. Normen staan dichtbij de wetten en liggen vast. Waarden daarentegen inspireren: waarden zeggen iets over wat duurzaam is en waardevol voor álle mensen.